A 2024-es év sok látványos és emlékezetes csillagászati eseményt hozott
Sarki fény, üstökösök, napfogyatkozások, hatalmas tűzgömbök, űrmedúzák, minihold és saját obszervatórium is színesítette az idei évet.
Az elmúlt év során rengeteg csillagászati esemény eredményezett lenyűgöző látványt szerte a világon, beleértve hazánkat is. Ezek az események a szélesebb közönséget is vonzották, nemcsak a csillagászat szerelmeseit. Alábbi összefoglalóban kiemelünk néhány különösen érdekes csillagászati jelenséget 2024-ből.
A telihold és a Nemzetközi Űrállomás
Igazi csemegét nyújthat a csillagászat szerelmeseinek az a fotó, amelyet 2024. január 25-én készítettek a Zselici Csillagpark területén, ugyanis a Nemzetközi Űrállomást sikerült elcsípni, ahogy az kb. a másodperc tört része alatt elsuhant a Hold előtt. Mi több, ezen az éjszakán éppen telihold volt! Az űrállomás a megfigyelés helyétől több mint 700 kilométerre volt, ezért látszó átmérője nem volt annyira ideális, viszont így is részleteket lehet megpillantani a napelemtáblák mellett.
Napfogyatkozás a Marson
Nemcsak a Földön, naprendszerünk valamennyi, holdakkal rendelkező bolygóján meg lehet figyelni napfogyatkozást, feltéve, ha el tudnánk jutni a felszínükre. A Marsot járó rovereknek köszönhetően azonban mi is részesei lehetünk a vörös bolygón lezajló napfogyatkozásoknak. A NASA Perseverance rovere február 8-án több mint 65 képet készített a Jezero-kráterből, amelyek részletesen mutatják be, hogyan halad át a Phobos a Nap előtt. Az esemény viszonylag rövid ideig, mindössze 35 másodpercig tartott.
Az Ördög üstököse
Az idei tavasz legizgalmasabb csillagászati eseménye minden bizonnyal a 12P/Pons-Brooks üstökös megjelenése volt, melyet az Ördög üstököse néven is emlegetnek. Bár az üstökös végül nem lett olyan fényes, hogy szabad szemmel is könnyen megfigyelhető legyen, viszont a technika segítségével látványos felvételek készültek róla. Nem volt ez másképp április 7-én sem, amikor az esti órákban Balázs Gábornak sikerült egy fantasztikus felvételt készítenie a 12P/Pons-Brooks üstökösről.
Teljes napfogyatkozás Észak-Amerikában
Április 8-án Mexikó Csendes-óceáni partvidékétől egészen Kanada északkeleti részéig teljes napfogyatkozást lehetett megfigyelni. A Hold Mexikóban helyi idő szerint délelőtt 11 órakor - magyar idő szerint este 8 órakor - kezdett árnyékot vetni, majd a napfogyatkozás sávja fokozatosan északkelet felé haladt, érintve az USA-t és Kanadát, köztük például a Niagara-vízesést is. Az amerikai kontinenst háromnegyed 6-kor, vagyis magyar idő szerint 21 óra 45 perckor hagyta el az égi jelenség. Ez a napfogyatkozás azért is volt egyedülálló, mert három ország számos nagyvárosából több tízmillió ember élvezhette a jelenséget.
Az év sarki fénye
Az idei év május 10-e estéje, éjszakája bizonyára sokak számára emlékezetes maradt, főleg azoknak, akinek volt szerencséjük megpillantani a sarki fényt Magyarországról. Rengeteg felvételt kaptunk a rekordokat döntögető geomágneses vihar okozta látványos jelenségről. Elég ritka, hogy hazánkban ilyen erősen látszódjon az éjszakai égen táncoló aurora borealis, melyet a vártnál is erősebb, G5 fokozatú geomágneses vihar okozott.
Először mindent pirosas-rózsaszínre festett, később megjelentek a zöldes árnyalatok is, ami aztán tényleg ritka hazánk felett. Általában 20-30 évente van erre lehetőségünk. Ez volt az év ötödik olyan sarki fénye, mely hazánkból is látszódott, de ez volt a leglátványosabb. 2024-ben összesen 18 olyan este volt, amikor bizonyítottan lehetett látni valamilyen módon hazánk egén az Aurora Borealist.
Hatalmas bolida ragyogta be Portugália egét
Egy látványos, rendkívül fényes bolida, vagyis robbanással és hanghatással járó tűzgömb hasította át az eget Portugália felett a május 18-áról 19-ére virradó éjjel. A meteor hosszú másodpercekre szinte nappali fényességet teremtett, és hosszú fényes csíkot hagyott maga után. Több videó is készült róla, melyeken jól látható, ahogy több kisebb darab válik le belőle. Az sem volt kizárható, hogy egyes darabjai akár földet is érhettek.
Űrmedúzák Magyarország felett
Május 2-án este, valamint május 29-én a hajnalt megelőzően is a Space X Falcon 9-es rakétája húzott át felettünk. A szerencsések szabad szemmel is láthatták, de szerencsére webkameráink is lencsevégre kapták az ún. Space Jellyfish jelenséget, amit magyarul űrmedúzának szoktunk nevezni. A jelenség akkor alakulhat ki, amikor a késő esti, éjszakai, hajnali időszakban egy rakétából kiáramló gázokról visszaverődnek a horizont alatt nem túl "mélyen" tartózkodó Nap sugarai. llyenkor a légköri nyomásnál sokkal nagyobb erővel távozó gázok a levegőben oldalirányban erősen szétterülnek, emiatt rajzolódik ki a “medúza” alakja, mely néhány percig látható az égen, miközben az átsuhan horizonttól horizontig.
Időkép obszervatórium
A rengeteg látványos csillagászati esemény mellett azért mi sem tétlenkedtünk, és folyamatosan építettük a saját kis obszervatóriumunkat, melyről először júniusban adtunk hírt olvasóinknak. Az elmúlt időszakban már sok látványos felvételt készítettünk, és természetesen célunk az, hogy a végtelen világűr minél több részét lencsevégre kapjuk.
Miniholdja is volt a Földnek
Idén nyáron madridi csillagászok felfedeztek egy körülbelül 10 méter átmérőjű aszteroidát, mely a 2024 PT5 nevet kapta. Majd egy nem mindennapi eseménynek lehettünk tanúi ősszel, ugyanis a Föld gravitációs ereje közel 2 hónapon át hatással volt az aszteroidára, mely földkörüli pályára állt. Emiatt szeptember 29-e és november 25-e között lényegében két holdja volt a Földnek.
Tsuchinshan–ATLAS, avagy az év üstököse
Szeptember 27-ét nagyon várták a csillagászok, ugyanis ekkor került a Naphoz a legközelebb a C/2023 A3 (Tsuchinshan–ATLAS) nevű üstökös. Ez az esemény minden üstökös életét nagyban befolyásolja, ugyanis ekkor dől el a sorsa, hogy láthatjuk-e majd szabad szemmel, vagy sem. Szerencsére az üstökös túlélte a napközelséget, és több októberi estén is gyönyörködhettünk a látványban.
Október közepén pedig az üstökös ellencsóvája is láthatóvá vált.
Ex-hurrikán kontra sarki fény
Októberben újabb erős kitörést produkált központi égitestünk, ez a geomágneses vihar pedig október 10-én a délutáni órákban érte el bolygónkat. Az előrejelzések bíztatóak voltak. A Föld mágneses mezejének a napszél miatt történő zavarait mérő Kp-index a 8-as értéket is meghaladta, amire május óta nem volt példa. Akkor az egész országban lehetett látni a sarki fényt. De az, hogy felhős az ég, az időnként benne van a pakliban. Viszont azon az estén nem pusztán csak a szokásos módon volt felhős az ég sokfelé az országban, hanem pont a Kirk ex-hurrikán felhő- és csapadékzónája vonult át fölöttünk. Így csak kevés helyen nyílt átmenetileg némi esély az Aurora Borealis megpillantására, mely idén tizennyolcadik alkalommal ragyogott fel hazánk felett magasan az égen. Ez a geomágneses vihar olyan intetnzív volt, hogy még a trópusi területeken is észlelni lehetett a sarki fényt.
Termetes bolida robbant fel felettünk
"Olyan fényes volt, hogy látni lehetett a göncöl szekér alvázszámát" - viccelődött egyik olvasónk közösségi oldalunkon, miután beszámoltunk arról, hogy egy káprázatosan szép, igen fényes tűzgömböt lehetett megfigyelni a nyugati égbolton, november 7-én kora este, egészen pontosan 18:28-kor. A jelenség egyes észlelőink szerint hanghatással is járt.
Tűzlabda Szibéria fölött
December 3-án 17 óra 15 perc környékén egy 70 centiméter átmérőjű aszteroida lépett be bolygónk légkörébe. A súrlódás hatására az égitest látványos tűzlabdaként égett el Szibéria fölött, amelyről több videó is napvilágot látott. Az esemény érdekessége az volt, hogy ez volt a 11. alkalom, hogy egy aszteroida becsapódását előrejelezték, mielőtt az ténylegesen megtörtént volna. Ugyanakkor ez volt a negyedik előrejelzett aszteroidabecsapódás 2024-ben, ami új éves rekordnak számít.
X/Twitter betöltése
Köszönjük észlelőinknek és olvasóinknak, hogy az esti, éjszakai égbolt megfigyelésében idén is ilyen aktívan részt vettek, és fotóikkal, videóikkal gazdagították cikkeinket, beszámolóinkat!
Borítókép: Krizmanics Zoltán
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.