A hegycsúcsokra korlátozódik a napsütés
Nagyjából 700-800 méter magasan hullámzik a hidegpárna teteje, fölötte szép, napos enyhe az idő.
Egy nagy kiterjedésű anticiklon alakítja időjárásunkat, a talaj közelében megrekedt hideg, nedves légréteg fölé a magasban jóval enyhébb levegő érkezett. Jelentős átkeverő légmozgások híján azonban ez az enyhe levegő nem tudja éreztetni hatását, hidegpárna ülte meg hazánkat, amelyből csak a magasabb hegycsúcsok lógnak ki. Jól kivehető ez a szombat délelőtti műholdfelvételen is:
Az ilyen időjárási helyzet jellemzője a hőmérsékleti inverzió, vagyis fölöttünk a légkörben van egy olyan réteg, ahol a hőmérséklet a magassággal növekszik. Ez a szint, vagyis a hidegpárna teteje az éjféli (0 UTC) budapesti rádiószondás felszállás alapján egy kicsivel 900 méterrel a tengerszint fölött helyezkedett el, itt látható egy éles törés a hőmérsékleti rétegződésben:
Az inverzió hatására a hegycsúcsokon több fokkal enyhébb az idő, mint síkvidéken. Délben Galyatetőn és Kékestetőn egyaránt +6 fokot mutatott a hőmérő:
Délelőtt valamivel alacsonyabbra került a hidegpárna felső határa, a teteje szombat délben valahol 700 és 800 méter között hullámzott.
A Dobogőre látogatókat is hol napsütés, hol sűrű köd fogadja:
Hasonló élményben lehet részük a Mátraszentistváni Síparkban síelőknek:
Nagy-Hideg-hegyről így nézett ki délelőtt az alacsonyszintű rétegfelhőzet teteje:
Borítókép: Agnes959 (Galyatető)