illusztráció illusztráció

Felhővízesés zúdult le a Magas-Tátráról

Látványos felvétel készült a hideg levegő Magas-Tátrán való átkeléséről.

Nagy adag sarkvidéki eredetű légtömeg zúdult le ma a Kárpát-medencére, a lehűlés mostanra már szinte az egész országba megérkezett. A hideg levegőnek azonban a Kárpátok északi vonulatain is át kellett átjutnia.

A szlovákia Szvit városában üzemelő webkameránk ezt a látványos átkelést örökítette meg ma délután, amikor a Magas-Tátra havas vonulatain át vízesésként zúdult be a Kárpát-mendencébe a hideg levegő.

Webkamera: Szvit

A hegycsúcsokat sapkaszerűen betakaró orografikus felhőzetet a Magas-Tátra által emelkedésre kényszerített levegőből kicsapódó nedvesség hozza létre. Hasonló folyamat hozza létre a magasban a gyönyörű lencsefelhőket, de rotorfelhőket is láthatunk a felvételen.

 Mi az a Rotorfelhő?

Amikor az erős szél átbukik a hegygerincen, a hegy mögött hullámzásba kezdhet a levegő. A felszínhez közelebb és a hegygerinc szintje alatt, a légáramlás rendkívül turbulenssé válhat, és erőteljes, vízszintes tengelyű örvények (rotorok) alakulhatnak ki. A rotoron belül a levegő egy kaotikus, forgó mozgást végez. Az örvény azon oldalán, ahol a levegő emelkedik, ismét adiabatikus hűlés következik be. Ha ebben az alacsonyabban lévő, turbulens levegőben is elegendő a nedvesség, az emelkedő ágban a pára kicsapódik, és kialakul a rotorfelhő. A rotor süllyedő ágában a levegő felmelegszik, és a felhő feloszlik.

A hidegbetörés látványos felhői

Látványos lencsefelhők hazánkban is kialakultak a késő délutáni, kora esti órákban.

Borítókép: Szvit

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés