Hódpatkány jelent meg a Kis-Balatonnál
A nutria néven ismert rágcsáló Dél-Amerikából származik, hazai jelenléte káros lehet a helyi ökoszisztémákra.
A nutria egy Dél-Amerikából származó rágcsáló, melyet hódpatkánynak is neveznek. Tömzsi testű, hosszúkás farka van, bundája tömött, puha, általában barna színű.
A nutria testmérete elérheti a 60 cm-t, farka további 40 cm lehet és gyorsan szaporodik. Természetes ellenségei közé tartozik a vörös róka, az aranysakál, a szürke farkas és a nagytestű ragadozómadarak.
A nutriák betelepített fajként Magyarországon nem őshonosak, így jelenlétük hatással lehet az ökoszisztémára. Hazánkban történő megjelenését először a Dunán és mellékágain, valamint az Ipoly mentén bizonyították jó egy évtizeddel ezelőtt. Azóta a Dráva és a Mura mentán is kialakultak állományai, most pedig a Kis-Balatonnál kaptak lencsevégre egy példányt.
A fent látható videóta HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatójának kameracsapdája rögzítette, a BalatonScience oldalán került megjelenítésre.
S hogy miért is annyira veszélyes, miért tekintjük őt inváziós fajnak?
- Rágásával átalakítja a vízinövényzettel borított területeket, nyílt vízzé alakítva azokat, ami jelentősen csökkenti az adott terület biológiai sokféleségét - ez a Kis-Balaton szempontjából különösen rossz lenne.
- Vizek mentén a partfalba, vagy a gátakba üregrendszereket ás, ami eróziót és a gát destabilizációját okozza.
- Egyes veszélyes betegségek, például a leptospirózis, a toxoplazmózis és a trichinózis potenciális terjesztője is lehet a nutria.
A kutatóintézet kéri, hogy bárki nutriát lát, próbáljon meg róla felvételt készíteni és juttassa el hozzájuk, hiszen minden egyes észlelés elősegítheti a kutatók áldozatos munkáját.
Borítókép: Právics Márk korábbi felvétele