

Itt a medvehagyma szezonja
Ez a tavaszi csodanövény nemcsak az erdők egyik legillatosabb kincse, hanem rengeteg jótékony hatással is bír.
A medvehagyma az egyszikűek osztályába, azon belül is spárgavirágúak rendjébe, ezen belül pedig az amarilliszfélék családjába tartozó faj. Nevét arról kapta, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják a növényt, és még a föld alól is gyakran kiássák, de ugyanígy kedvelik a vaddisznók is.

A medvehagyma egész Európában, így Magyarországon is megtalálható. A nedves, árnyas erdőkben érzi jól magát, az enyhén savas talajt kedveli. Erősen fokhagymaillatú levelei kora tavasszal jelennek meg, és a nyár közepére elszáradnak. Április-májusban virágzik, leveleit még ez előtt szedik, és frissen használják fel. Hagymáját a fokhagymáéval azonos módon hasznosítják.
Tegnap lelkes észlelőnk, Rokonál Zotya járt medvehagyma túrán. Élményeiről a következőképpen számolt be:
"Ma a egy fantasztikus napot töltöttünk a természetben, és sikerült bőségesen medvehagymát gyűjtenünk! Ez a tavaszi csodanövény nemcsak az erdők egyik legillatosabb kincse, hanem rengeteg jótékony hatással is bír. Tisztítja a vért és a veséket.Csökkenti a magas vérnyomást. Segíti az emésztést, jót tesz a gyomornak és bélrendszernek. Természetes antibiotikumként is működik. Nem csoda, hogy már évszázadok óta gyűjtik és használják gyógyászati célokra! A legjobb pedig, hogy nemcsak egészséges, hanem isteni finom is - hamarosan medvehagymás pestó, leves és pogácsa is készül belőle."


Ha tehát medvehagymát szeretnénk szedni, irány az erdő! Gyűjtéskor azonban figyeljünk oda, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a májusi gyöngyvirággal, illetve az őszi kikericcsel. Ezeknek a növényeknek a levelei mérgezőek, emberi fogyasztásra alkalmatlanok. Legkönnyebben az illat alapján különböztethetjük meg a medvehagymát ettől a két növénytől, hiszen a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatúak, míg a májusi gyöngyvirágé és az őszi kikericsé nem.
Borítókép: Rokonál Zotya