illusztráció illusztráció

Játékok a mínuszokban

Forró víz löttyintése a fejünk fölé, jégbuborék készítése - ti próbáltátok már? Az előbbit szigorúan csak erős fagyban szabad.

A ma reggeli, erősen fagyos időjárás remek körülményeket teremtett a jégbuborékok és egyéb fagyos kísérletek kivitelezéséhez: az országban csak úgy röpködtek a mínuszok, a -10, -14 fokos minimumok sem voltak ritkák.

Előbbihez nem sok mindenre van szükség: rengeteg türelemre, ideális esetben -7 fok alatti hőmérsékletre, szélcsend és természetesesen egy buborékfújóra. Rokonál Zotya észlelőnknek sikerült is megalkotnia e csodát:

illusztráció
A felkelő nap fényében, Tiszalökön | Fotó: Rokonál Zotya

Egy másik észlelőnk pedig azt próbálta ki, hogy mi történik, ha egy edényből egy adag forró vizet löttyint a magasba - nos a végeredményt itt láthatjátok:

illusztráció
Fotó: Tiszafüred Időjárása - Janika12

S hogy a melegvíz miért fagy meg gyorsabban?

Nos, ez több hatás együttes eredményének köszönhető, melyek közül a fizikusok kettőt szoktak kiemelni.

  • Az egyik az, hogy a meleg víz gyorsabban párolog, mint a hideg, így az mire odáig jut, hogy nulla fokos vízből nulla fokos jéggé alakuljon, kevesebb lesz a mennyisége, mint a vele együtt hűlő hideg vízé. Végeredményképp a kevesebb víz gyorsabban fagy, mint a több víz és ez ellensúlyozza az időveszteséget, míg a meleg vízből hideg víz lesz. 
  • A meleg vízben kevesebb oldott anyag, például só és gázok lehetnek jelen, mint a hideg vízben. Ezek az oldott anyagok befolyásolhatják a víz fagyáspontját és fagyási sebességét.

Várjuk a további kísérletezős képeket, sztorikat, ha esetleg volt egy kis időtök a reggeli rohanásban, küldjétek el nekünk. 

Borítókép: Tiszafüred Időjárása - Janika12

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés