Kezdődhet az üstökösvadászat
Leshetjük esténként a nyugati eget, megérkezett az év üstököse.
Nagy nap volt a péntek a csillagászat szerelmeseinek körében: napnyugta után megjelenik a nyugati horizont felett az év üstököse, a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös, melynek magnitudója 2-3 közötti lesz, így halványan derengő elnyúlt foltját szabad szemmel már ma is megpillanthatjuk.
A magnitúdó egy csillagászati fényességmérő skála, amely a csillagok, bolygók, üstökösök és más égitestek látszólagos fényességét méri. Ha egy égitest magnitúdója eggyel nagyobb, akkor annak fényessége hozzávetőlegesen 2,512-szer kisebb, tehát egy alacsonyabb magnitúdószámú égitest fényesebb, mint egy magasabb számú. A Nap magnitudó értéke −26,8, a teliholdé −12,6, a Vénusz maximális fényessége −4,4, a legfényesebb csillag, a Szíriuszé −1,44. A szabad szemmel még látható leghalványabb csillagok +6 magnitudójúak, ennél magasabb magnitudójú objektumokat már csak binokulárral vagy távcsőve figyelhetünk meg.
Pénteken azonban még nem lesz egyszerű dolga az üstökösvadászoknak. Az üstökös a Vénusztól alacsonyabban, tőle 29°-ra nyugatra lesz megpillantható az égen 18 óra 40 perc és 19 óra között. Tehát közel lesz a horizonthoz, ezért érdemes lesz sík, kitakarástól mentes, minél kevésbé fényszennyezett területet keresni az ideális megfigyeléshez. Emellett persze az időjárásnak is kedvezően kell alakulnia, de ezzel kapcsolatban jó hírekkel szolgálhatunk:
az ország nagy részén gyengén felhős, derült lesz az ég, több felhő keleten, északkeleten lehet.
Az üstökös szeptember 27-én érte el a napközelséget, azóta fokozatosan távolodik központi csillagunktól. Ahogy egyre messzebbre kerül a Naptól, úgy fog napnyugta után egyre magasabban és fényesebben megjelenni az égbolton. A legjobb észlelési körülmények október 20-án, vasárnap este állhatnak elő, ekkor egy rövid időre a Hold fénye sem fogja zavarni az üstökös megfigyelését.
Borítókép: Stellarium