illusztráció illusztráció

Még mindig a sztratoszférában van a tongai vulkán által fellőtt vízgőz fele

A Hunga Tonga vulkán a kitörése során közel 150 millió tonna vízgőzt juttatott a magaslégkörbe.

Már majdnem három év telt el azóta, hogy kitört a Csendes-óceánban található Hunga Tonga Hunga Ha’apai vulkán. 2022. január 15-én tört ki a vulkán, és a feljegyzések kezdete óta ez volt a Föld egyik legerősebb vulkánkitörése, melynek hatására hatalmas mennyiségű vízgőz került a sztratoszférába. A NASA műholdjainak mérései szerint a kitörés következtében majdnem 150 millió tonna vízgőz jutott a sztratoszférába, ugyanakkor a jelenlegi mérések szerint ennek a vízgőznek a fele,

nagyjából 70-75 millió tonna még mindig ott van.

A magaslégköri vízgőztartalom alakulása | Forrás: X/Dr. Robert Rohde

Általában a tropopauza - ami 12-15 km magasan helyezkedik el a földrajzi szélességek függvényében - nagymértékben korlátozza azt, hogy a vízpára a sztratoszférába jusson, ezért a sztratoszféra nagyon száraz. Viszont ennek a vulkánkitörésnek a hatására nagyjából 50 km-es magasságig is feljutott a vízgőz. A Hunga Tonga vulkán a déli szélesség 20°-a körül helyezkedik el, és a rendkívül erős kitörés hatására a vízgőz nemcsak nagyon magasra jutott, hanem szétterjedt a sarkok felé is.

A vízgőz üvegházhatású gáz, bár a sztratoszférában előforduló mennyisége kicsi a légkör alsó rétegéhez képest. Amikor a vulkán által kilövellt vízgőz a sztratoszféra alsóbb rétegében volt, hozzájárulhatott kismértékben a globális felmelegedéshez, körülberül 0,05°C-os volt ez a hatás. Viszont azóta a vízgőz a sztratoszféra magasabb rétegeibe került, így várhatóan ez a hatás csökkenni fog - olvasható Dr. Robert Rohde X-en közzétett bejegyzéseiben.

Borítókép forrása: Japan Meteorological Agency (satellite), Digital Typhoon (website)

Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.

Szavazás

Láttad már valaha a Csendes-óceánt?

Ezek is érdekelhetnek
Hirdetés