Trópusi ciklonnal érkezett a péntek 13-a Madagaszkár északi részére
Az Indiai-óceánon kialakult trópusi ciklon a Comore-szigetekre és Mozambikra is lecsap a hétvégén.
Földünk északi féltekén hivatalosan november 30-án véget ért az atlanti hurrikánszezon, viszont a déli féltekén most köszöntött be a nyár, így a trópusi ciklonok az előttünk álló hónapokban ott alakulhatnak ki, viszont egyértelműen behatárolható időszak nincs az Indiai-óceán esetében, hogy mikor alakulnak ki leggyakrabban ezek a légköri képződmények.
A hét elején az Indiai-óceánon képződött egy trópusi vihar, mely nyugat felé vette az irányt. Útja során folyamatosan erősödött, nagyon erős trópusi ciklonná fejlődött, mely a Chido nevet kapta. A ciklonban a nyílt óceán felett a 250 km/h-t is elérte a szélerősség, központi légnyomása pedig 930 hPa alá csökkent.
Az Indiai-óceánon egyszerűen csak ciklonnak hívják a trópusi ciklonokat, nincs külön megnevezés, mint hurrikán vagy tájfun.
Chido péntek 13-án a hajnali, reggeli órákban éri el Madagaszkár északi részét, és még ekkor is erős trópusi ciklonnak számít majd. Viszont a ciklon legerősebb része a nyílt víz fölött marad, így a szigetország északi részét csak a széle éri el, de így is 110-120 km/h-t meghaladó széllökések tombolhatnak pénteken a szárazföldön, miközben a ciklon közepében a 180-190 km/h-t is elérheti a szélsebesség, ami a Saffir–Simpson-féle hurrikánskálán 3-as kategóriát jelent. Bár Chido estében a csapadékhullás legintenzívebb része az óceán felett történik, Madagaszkár északi része így is kaphat
egy nap leforgása alatt 130-150 mm-nél is több esőt,
ez azt jelenti, hogy az érintett térségekben minden egyes négyzetméterre 130-150 liter esővíz jut. Emiatt árvizek és földcsuszamlások is kialakulhatnak Madagaszkár északi részén, károk keletkezhetnek az infrastruktúrában és az épületekben. Ugyanakkor helyenként akár 4-5 méter magas hullámok is ostromolhatják a partokat.
A ciklon nyugat felé haladva szombaton eléri majd a Comore-szigeteket, valamint Mayotte-t is,
mely szigetekre már 170-190 km/h-s széllel csaphat le Chido.
Az ilyen erejű szél komoly károkat tud okozni az épületekben, fákat csavar ki, villanyvezetékeket szaggat le. Ugyanakkor helyenként a hétvégén akár a 200 mm-t is meghaladhatja a lehulló csapadék mennyisége, az özönvízszerű esőzés pedig nagy árvizeket és földcsuszamlásokat okozhat. Egyes partszakaszokon akár 5-6 méter magas hullámok is partot érhetnek.
A Chido tópusi ciklon a szigeteket elhagyva vasárnap csap le az Afrika keleti részén fekvő Mozambik északi részére. Bár valamelyest veszít majd erejéből, még így is szélvihart és özönvizet visz magával az említett térségbe.
Borítókép: Illusztráció
Időjárással kapcsolatban szívesen várjuk képeiteket, sztorijaitokat.